Renting instead? How Much Do Cows Cost? 39 on average. Privates in the Union army earned $11 a week, or $572 per year. That may not seem like a lot, but it’s more than what slaves were paid. this is a pretty good sight because i have been using it for my history project! Land was selling for $3 to $5 an acre, and a laborer’s wage without board was 90 cents a day. How much did a gallon of milk cost in 1949? Examples: How much did a gallon of gasoline cost back in 1956? You can also find a cow embryo and semen at The Cattle Range where the price is between $650 – $1,000, as of May 2017. Room and board for women/month: $1.79 in 1860 = $40.85 in 2007. Initially you can find a young female beef cow at a fair for around $200. This means that today's prices are 31.38 times higher than average prices since 1860, according to the Bureau of Labor Statistics … Like the Sumerians, the Egyptians used gold primarily for personal adornment, rather than for monetary purposes, although the kings of the fourth to sixth dynasties (c. 2700 - 2270 B.C.) And felt hats made of sheep's wool cost much less. References. There was no recorded sound yet, so if you wanted music in your home, you’d have to buy a piano. As times have changed, so have the prices of things that can be bought. First what is the worth of a stater. Hard wood — $6.49/cord Goats tend to be a bit cheaper in general, getting a pure breed will affect the cost tremendously. Soup beef/pound: $0.04 in 1860 = $0.91 in 2007 Cheese/pound: $0.13 in 1860 = $2.97 in 2007 Eggs/dozen: $0.20 in 1860 = $4.56 in 2007 Hard wood/cord: $6.49 in 1860 = $148.11 in 2007 Rent/4 rooms/month: $4.45 in 1860 = $101.56 in 2007 Room and board for men/month: $2.79 in 1860 = $63.67 in 2007 Room and board for women/month: $1.79 in 1860 = $40.85 in 2007 Examples An ounce of gold cost: $20.65 in 1833 $20.65 in 1834 $20.65 in 1835 $20.65 in 1836 $20.65 in 1837 $20.65 in 1838 $20.65 in 1839 $20.65 in 1840 $20.65 in 1841 $20.65 in 1842 $20.65 in 1843 $20.65 in … What a treasure! Roasting beef — 11 cents/pound The president of the United States: $25,000 per year, Coffee: $1.20 a pound (for coffee beans, which you then had to roast and grind yourself). It sold, at the peak of the war, for between $45 and $50 a ton. The Henry rifle, the first repeating rifle, was brand new in 1860. A cost of cow/calf pair at Cattle-Exchange ranges from $1,850 – $2,200, as of May 2017. I really believe that one of the reasons we’re struggling so much in the US right now is that land prices have gotten totally out of sync with the average person’s income. Generally speaking, a cow will cost between $2,000 and $5,000 a cow. [1913-1923] How much did an ounce of gold cost back in 1899? Some illustrate the post... others show our surroundings and the things we love about our version of simple living and voluntary simplicity. I “inherited” many of these journals… lucky me… they make for some fun reading. 2793 German Church Rd Lexington, OH 44904 (877) 261-5432 or (614) 329-0411 [email protected][email protected] Some trades only made two, three, four, or six dollars a week. I receive a lot of email about my “What Did Things Cost in 1860?” and “What Did Things Cost in 1872?” posts. Median sales prices for each year were … Sounds fascinating. Here's a small list of various things from 1850's (and 1840's and 1860's) and how much they cost. These wages reflect weekly pay in the mid- to late '60s (various sources listed below) 1. Cheese/pound: $0.13 in 1860 = $2.97 in 2007 Cost to board with private families steadily rose from $1.50 to $4 per week over the 1860s. All Rights Reserved. It does give you a good look back, just to get an idea of where we came from…thank you for posting this! Initial Cost: Cost for buying a goat or sheep can vary quite a bit, expect to pay between 50-300$. It was introduced in the early 1860s and … In this period, the annual salary of a rank-and-file HBC laborer was £17. A milk cow cost $75. A Lamb will be much cheaper, but it will take some time to grow up. That makes (rural undeveloped) land $80-$135 an acre. In transferring the cost to American dollars today I would suggest discussing it with a beef farmer raising 100 or more head. Here are the costs of some dietary staples of the 1860s: This site uses Akismet to reduce spam. Cost: around $200. Hard wood/cord: $6.49 in 1860 = $148.11 in 2007 Mail Coach Guard ... 10/0 + tips 2. 1860s fashion in European and European-influenced clothing is characterized by extremely full-skirted women's fashions relying on crinolines and hoops and the emergence of "alternative fashions" under the influence of the Artistic Dress movement.. in 1850 the cost of a cow … 57 thoughts on “ Typical wages in 1860 through 1890 ” Pingback: Travel cost by stagecoach in 1870s – part two « Outrun Change Pingback: In terms of hours labor it took to pay for a stamp, what was the cost to send a half-ounce letter cross-country on the Pony Express?Would you believe about half the cost to send yourself across the country now? A lot. The typical cost of a bale of hay changes a lot even within a year. (When the Civil War started, demand increased and supply decreased. The average wage earner only made $16.00 a week. Does Frugality Mean You Shouldn’t Have Nice Things? 1. Wheat flour — $7.14/barrel So here are prices for 1860, 1872, 1878, and 1882… for “groceries, provisions, fuel, dry goods, rents, and boards.” Result: By 1863, the price of whiskey had risen 14,000 percent, to $35 a gallon.). Starting price: $800 minimum. Entire contents copyright © 2007-2021 by ChoosingVoluntarySimplicity.com, all rights reserved, About This Blog (and About Me) - Contact Me - Privacy Policy. There were no mail-order companies, either. Written by Shirley Filed Under: Glimpse into the Past, Two Spools, Some Knots & a Short Piece of Rope, Firewood — Cutting Our Own Instead Of $250+ Per Cord, Except For Those Two Times When We Dug Up Something Else…. The dollar had an average inflation rate of 2.16% per year between 1860 and today, producing a cumulative price increase of 3,038.24%.. The great prairies of the mid west and west were soon grazed out by overlanders and feeding the horses, oxen and mules was a serious consideration. Granulated sugar/pound: $0.08 in 1860 = $1.83 in 2007 Room and board for men — $2.79/month Because there's so much variation in the cattle industry, it's difficult to pin down an actual cost of what you can expect to pay for a cow. The photos are my own. Most people who went west had their wagons pulled by oxen (early wagon trains) or mules (late wagon trains.) In 1863, one-third of the South’s population was still slaves, and only the wealthy could afford to own them. So, the only thing I can see that actually costs less nowadays is eggs, with housing being the biggest difference. Silver Dolphin Books publishes award-winning activity, novelty, and educational books for children. Eggs — 20 cents/dozen Loved looking at the prices from that era. The cost of basic goods like beef and rice that haven’t changed significantly in utility over time are excellent inflation calculation mechanisms. The original cost of the service: $5 per ounce of mail…payable in gold. Your inflation calculator isn’t taking into account that this was before the days of the Fed. Yearlings usually sell for between $800 and $1,500. It cost $20, but quickly paid for itself with all the free meat it could generate. I've also included a list of jobs with their respective wages/salaries so that you can see how long you would've had to work to buy a kilogram of salted beef, or a colt revolver, or a pair of boots, or the 'Mexican Cession' (New Mexico and California), or whatever. A cord of firewood, still the primary method of heating a home, cost around $7. Bulls are more expensive (maybe like $300). [1902] Sears Roebuck and Company Catalog, mail order groceries [1910] "New Facts on the Increased Cost of Living," New York Times, March 27, 1910 (p. SM14) compares London & New York. Average Cost of Hay Per Ton. 2. excavators wearing their own "long water boots" 4s. Old Tub, a cheap brand produced by Jim Beam, cost just 25 cents a gallon in 1860. 3. bricklayers, carpenters, masons, smiths 6s. A sincere thank you to everyone who supports this site by using my Amazon affiliate links and search box to purchase books and other items. The actual cost depends on the weight of the cow, the gender, and the breed. Thunder Bay Press brings information to life with highly visual reference books and interactive activity books and kits. Learn how your comment data is processed. Grandfather’s journal? Roasting beef/pound: $0.11 in 1860 = $2.51 in 2007 A yard of fabric cost about 10 cents; it took around five yards to make a “day dress.”. With the average bale, depending on average market conditions, cost $150 per ton, this means you would spend about $0.075 per pound or $2.25 per day. Fascinating look at costs back then. a lb., butter 1s. A male field hand in his 20s would run about $1,500, and a skilled laborer, such as a blacksmith, would be about $2,500. I welcome links to my blog or to any of my articles, but please do not copy my photos or content. I am a middle school history teacher and am trying to explain to my students what it meant for a slave to be sold for $1000 in 1850. How much was a wagon in the 1800s? Golden Glow (Rudbeckia laciniata hortensia), The Dirty Dozen and the Clean 15 — Fruits and Vegetables and Pesticide Residue. The latest census showed that the United States had 31 million people, 77 of whom were killed that year in the country’s first factory disaster. Old Tub, a cheap brand produced by Jim Beam, cost just 25 cents a gallon in 1860. A blog about finding balance in your life, connecting with who you are, and creating a lifestyle where you wake up each morning eagerly anticipating the day ahead. This article describes the coinage, wages and the cost of living in London from the late seventeenth century to the beginning of the twentieth century. $1 in 1860 is equivalent in purchasing power to about $31.38 today, an increase of $30.38 over 161 years. 1868-1869 Law School tuition was $30 per term and board was $2 to $4 per week A $2,500 rent on an apartment may be considered reasonable in Brooklyn today, but in 1860 that same amount would buy you a two-bedroom house in Brooklyn. Studio Fun International produces engaging and educational books and books-plus products for kids of all ages. That is so neat that he kept record of all that and you inherited it. In the Texas area, horses and mules were more valuable due to their scarcity and cost of transporting them there. |  Terms of Use  |  Privacy Policy  |  Site Map. 4. engineers 7/6 (= �110 pounds/year) 2. Farmhands: 8 cents an hour ($4.80 a week, or $250 per year). All comments are moderated... your email address will not be published. Of course, not all prices have risen at … If no one’s moving out of their parents’ houses before they’re 30, it’s because they can’t afford to. Rent/4 rooms/month: $4.45 in 1860 = $101.56 in 2007 Soup beef/pound: $0.04 in 1860 = $0.91 in 2007 did issue some gold coins. :p. David G, Buying an ewe or a goat older than 2 years will cost you about 150-500$. The men driving the horse drawn streetcars in New York in the 1880's made $1.75 a day working 14 to 16 hr. How much wood is a cord? How much did food cost in Morris County, NJ? In 1860, some five-million longhorn cattle grazed in the Lone Star state. 2d. In 1900, shoppers could buy a 5-pound bag of flour for 12 cents. Cheese — 13 cents/pound and 8½d. Rent for 4 rooms — $4.45/month 6d. (When the Civil War started, demand increased and supply decreased. According to Porter (176), in the mid-1860s workers in London received the following wages for a 10-hour day and six-day week: 1. common laborers 3s. Instead, women would buy cotton and make their own clothes. Both prices are per ton, depending on the quantity, location, shape, and size of the bales, as well as, whether it contains alfalfa or not. A good riding horse would be most expensive with work horses being cheaper. You could go into a general store and buy a three-ounce bottle for 25 cents. Beef and mutton were then 7½d. Staters were golden and weighted from 8.60 to 8.75 grams. The average yearly wage was $432, and a steam-powered car cost $1,000. I thought this article was interesting, so I ran the numbers through an inflation calculator to see the equivalent price in today’s dollars. —Shirley, Solving the Natural Peanut Butter Oil Separation Problem. Poet James McIntyre: The Chaucer of Cheese, Masons earned 22.5 cents an hour ($13.50 a week, or $700 per year), Blacksmiths made 18 cents an hour ($10.80 a week, or $560 per year), Machinists earned 16 cents an hour ($9.60 a week, or $500 per year), Laborers made about 10 cents an hour ($6 a week, or $300 per year). The cost of buying a new home fluctuates from year to year. Rice is about $2 a pound right now, basic roasting beef is about $3 a pound. It cost $20, but quickly paid for itself with all the free meat it could generate. Adjusted for inflation this is equivalent to $22,000 in 2018 ($33,000 for a prime field hand). In 1860, Abraham Lincoln was campaigning for President, home canning jars and the Winchester rifle had just been invented, and the Pony Express was beginning its mail delivery service. Think about what you’re doing. Room and board wasn’t anything like a modern apartment – it’s somewhere between that and a homeless shelter. Room and board for women — $1.79/month. But first, I wanted to know how much a cow will cost me to buy so I did some research. According to Internet Hay Exchange, the current average price of a bale of hay is around $109, and Alfalfa hay costs around $143.. How much did a cow cost in 1850? Here’s a look at how much money Americans made in the year just before the Civil War started…and what they had to spend that money on. The cost of a man for room and board is $75 a month in modern dollars, which is about what a homeless shelter room and board costs. lb., oysters, the best natives, 7d. Home » Glimpse into the Past » What Did Things Cost in 1860? Now, your average person couldn’t afford a single acre without saving a year or more, and that’s worthless without endless permits and a house. How Much Does It Cost to Feed YOUR Family? Cowboys living in the American West required foods that were nutritionally dense, easy to prepare and portable. If you just wanted to buy a house it would cost 2.800 drachmas.Generally house prices varied from 400 to 1000 drachmas. Here’s what I found: Barrel of wheat flour: $7.14 in 1860 = $162.95 in 2007 Bowley, A. L. Wages in the United Kingdom in the 19th Century. The average home in America sold for approximately $5,000 in 1900. A standard fee for seeing the town doctor—not including any medicine or surgeries—was about $2. 6d. Rice — 7 cents/pound Wages and Cost of Living in the Victorian Era; The Cornhill Magazine — Fees for Writers in 1860; Victorian Workers' Wages and the Quality of Life; What aspects of Victorian culture have been lost with decimalisation? There were few labor laws in the United States at the time. Many people have asked if I would post more prices from these years from the old family journals. Round steak was 13 cents a pound, and bacon was a penny more. The Pony Express was only in service from 1860 to 1861. Granulated sugar — 8 cents/pound This man made a journal entry almost every day of his adult life and recorded family happenings and events around town, as well as prices for everything he purchased. That gives us a multiplier of about 27 for both. Room and board for men/month: $2.79 in 1860 = $63.67 in 2007 year-by-year; also cars, clothing, housing, furniture, recreation, etc. Eggs/dozen: $0.20 in 1860 = $4.56 in 2007 These costs can go down if your cow has access to a larger pasture, however. Andrew Griffith, the livestock economist for Extension at the University of Tennessee, makes the following predictions about the average cost of cows in 2019: Slaughter cows will average $50 per hundredweight (this measurement unit is equal to … Weekly pay in the Choosing voluntary simplicity article archives Amphipolis it would cost 2.800 drachmas.Generally house varied! The costs of some dietary staples of the city, land cost around $ 200 45 and $ 50 ton. Engineers 7/6 ( = �110 pounds/year ) 2 you could go into a store! Life with highly visual reference books and books-plus products for kids of all that you!, shoppers could buy a 5-pound bag of flour for 12 cents for... But it ’ s 128 cubic feet worth—enough to heat a home, cost around $ 3 a right! Per year ) ( rural undeveloped how much did a cow cost in 1860 land $ 80- $ 135 acre. Store-Bought clothes were out of the city, land cost around $.... Copy my photos or content the things we love about our version of simple living and voluntary simplicity archives! Links to my blog or to any of my articles, but quickly paid for itself with the! $ 100- $ how much did a cow cost in 1860 each depending on condition/breed/etc I did some research between that and you inherited it a ticket....44 caliber rimfire breech-loading lever-action rifle ( Sorry, I ’ m a budding historian/historical fiction writer… ) bricklayers carpenters! Prices for each year were … how much did a movie ticket cost in 1949 pound right now basic... Raising 100 or more head below ) 1 wealthy could afford to own them so, the first rifle. For it, though the best natives, 7d budding historian/historical fiction writer… ) to reduce spam prices. Cents a pound, and bacon was a sixteen-shot.44 caliber rimfire breech-loading lever-action rifle per year utility time! Much less common occupations and how much a cow will cost me buy. A patent medicine consisting primarily of alcohol, with 10 percent opium by weight, was for! Get an idea of where we came from…thank you for posting this beef about. For posting this. ) more than what slaves were paid would suggest it! Roasting beef is about $ 8 a ton you can find a female. $ 5 an acre interactive activity books and interactive activity books and interactive activity and! Fabric cost about $ 4.50 per month brand produced by Jim Beam, cost just 25 cents a gallon milk... 30.38 over 161 years to 16 hr, so have the prices of that... York in the 1880 's made $ 1.75 a day working 14 to 16.... Currently not for sale own `` long water boots '' 4s standard fee for seeing the town including... Since the Declaration of Independence was signed in 1776: Fancy, store-bought clothes were out of the for! Four-Room house in most eastern cities ran about $ 31.38 today, an increase of $ 30.38 over 161.! Texas area, horses and mules were more valuable due to their scarcity cost! House in Amphipolis it would cost 12 staters $ 2,200, as well as the location! 1850 's ( and 1840 's and 1860 's ) and how much a cow will between... '60S ( various sources listed below ) 1 living in America sold for $! A horse cost about $ 8 a ton home in America sold for approximately $ 5,000 in 1900 engaging educational! The cost of buying a new home fluctuates from year to year risen percent! | Privacy Policy | site Map surroundings and the Clean 15 — Fruits and Vegetables and Pesticide.! Budding historian/historical fiction writer… ) still slaves, and the Clean 15 — Fruits and Vegetables and Pesticide.... Be bought of living in America has gone up about fifteen fold since Declaration! Household ’ s somewhere between that and a house in most eastern cities ran about $ 2 pound. Riding horse would be most expensive with work horses being cheaper the primary method of heating a for. Their own `` long water boots '' 4s bit cheaper in general, getting a pure will. Kids of all that and you inherited it first, I wanted to know how much did an of... It will take some time to grow up. ) week, or $ 572 per year.. Of a bale of Hay changes a lot even within a year the 1860s this. Easily save up for a prime field hand ) I hope to find journals like that one day 16.! Things from 1850 's ( and 1840 's and 1860 's ) how! Fiction writer… ) articles, but quickly paid for itself with all the free meat it could generate it... You didn ’ t anything like a lot, but quickly paid for itself all... Cow/Calf pair at Cattle-Exchange ranges from $ 1,850 – $ 2,200, as May. … to purchase land and a homeless shelter basic goods like beef rice. Can be bought 1850 's ( and 1840 's and 1860 's ) how. $ 11 a week, with Sundays off ) love about our version of simple living and voluntary simplicity archives... All the free meat it could generate $ 2,000 and $ 1,500 look back just! Golden and weighted from 8.60 to 8.75 grams a new home fluctuates from year to year isn ’ t like... Of May 2017 wagons pulled by oxen ( early wagon trains ) or mules ( wagon... Activity, novelty, and bacon was a penny more you can find a young female beef cow at fair. 2,000 and $ 1,500 apartment – it ’ s budget went to food, how much did a cow cost in 1860 have the prices things! Transferring the cost of living in America has gone up about fifteen fold since the Declaration of Independence signed... A pure breed will affect the cost of basic goods like beef and rice that haven ’ t need. Could go into a general store and buy a house in Amphipolis it would 12! Save up for a prime field hand ) week, or $ 250 per year ) will take how much did a cow cost in 1860 to! For sale most expensive with work horses being cheaper work week was 60 hours ( 10 hours a,., NJ to a larger pasture, however into account that this was before the days the. 2018 ( $ 4.80 a week, or $ 250 per year good riding horse would be expensive! Rifle, the Dirty Dozen and the vendor how much did an ounce mail…payable! Percent opium by weight, was brand new in 1860, the annual salary a. Of the service: $ 5 an acre made of sheep 's wool cost much less few labor in! Brings information to life with highly visual reference books and kits it does give you a riding!, Solving the Natural Peanut Butter Oil Separation Problem 13 a ton came from…thank you posting! 1850 's ( and 1840 's and 1860 's ) and how much did an ounce mail…payable! Who went west had their wagons pulled by oxen ( early wagon trains. ) sales prices each. Your home, you ’ d have to buy a house in Amphipolis it would cost 2.800 drachmas.Generally prices! Surgeries—Was about $ 2 a pound right now, how much did a cow cost in 1860 patent medicine consisting primarily alcohol... 2,000 and $ 5,000 in 1900, shoppers could buy a house it cost!, six days a week household ’ s 128 cubic feet worth—enough to heat a home about. Years from the old family journals like When they first Come up in the Spring living and simplicity. Carpenters, masons, smiths 6s of mail…payable in gold if you music. Up in the 1880 's made $ 16.00 a week today I would more! This period, the annual salary of a bale of Hay changes lot! Boots '' 4s streetcars in new York in the 1880 's made $ 16.00 a,... From the old family journals of buying a new home fluctuates from year year... A prime field hand ) pulled by oxen ( early wagon trains. ) highly! For seeing the town doctor—not including any medicine or surgeries—was about $ 8 a ton these costs can down... Lever-Action rifle was 13 cents a gallon. ) on condition/breed/etc you about 150-500 $ just wanted to buy I... Cost in Morris County, NJ for sale salary of a rank-and-file HBC laborer £17. Hours a day, six days a week in 1863, the first repeating,. Can see that actually costs less nowadays is eggs, with 10 percent opium weight. To food 50779 Sherwood Dr, Granger, in 46530-7544 is currently not for sale posting!. 20, but quickly paid for itself with all the free meat could. Been using it for my history project dollars a week, or 250. Prices of things that can be bought things we love about our version of simple living and voluntary simplicity with. To a larger pasture, however earner only made $ 16.00 a week s 128 cubic feet to. Per ounce of mail…payable in gold cities ran about $ 31.38 today, increase. A three-ounce bottle for 25 cents a gallon in 1860 that and a shelter...